Pred samostatnou kúpou nehnuteľností je dobré po rozmýšľať či naozaj chceme kúpiť byt s vecným bremenom. Pre vás ako kupujúceho je to väčšie riziko ako pre predávajúceho. Mali by ste si vyžiadať všetky potrebné doklady týkajúce sa predmetného bytu. Treba sa zamerať najmä na list vlastníctva a požiadať predávajúceho o nahliadnutie do originálu listu vlastníctva. Menší tip : V tretej časti listu vlastníctva, v bode C, sa uvádzajú ťarchy. Najčastejšie sa kupujúci stretávajú s ťarchou ako je doživotné užívanie. Mnoho kupujúcich automaticky od takejto nehnuteľnosti rýchlo utečie. Čo je celkom škoda.

tarchy

Kúpou takejto nehnuteľnosti môže byť zaujímavá príležitosť na získanie bývania, pretože vo väčšina prípadov sú tieto ponuky výrazne lacnejšie.  Treba si uvedomiť že táto kúpa nie je určená pre tých, ktorí chcú riešiť okamžite svoje bývanie. Nad takouto ponukou by mali skôr rozmýšľať ľudia, ktorých tento problém vôbec netrápi a chcú investovať alebo prípadne chcú zabezpečiť bývanie pre svoje malé deti v budúcnosti. Nehnuteľnosť zaťaženú bremenom na dožitie je totiž možné predať a prenajímať. Ani k jednému z týchto úkonov súhlas osoby s právom užívania nie je potrebný. 

tarchy

Financovanie je trochu zložitejšie banky vo všeobecnosti v takýchto prípadoch nie sú ochotné poskytnúť hypotekárny úver. Nie je možné založiť nehnuteľnosť s danou ťarchou k hypotéke, zriadenie takého vecného bremena aj počas existencie hypotéky je významným porušením úverovej zmluvy. Ak sa chcete spýtať ako táto ťarcha zanikne tak existujú dva spôsoby. Vznikne dohoda s osobou s právom na dožitie a vami ako kupcom alebo ťarcha zaniká až smrťou danej osoby. V prípade, ak táto osoba zomrie, stačí na kataster zaniesť overený úmrtný list a ten ťarchu vymaže bezplatne. Každý jeden, kto ma záujem o kúpu takéhoto bytu by sa mal poradiť s dobrým právnikom, aby mu objasnil všetky problém a rizika.